Ambalaj Atığı Toplama- Ayırma ve Geridönüşüm

Ambalaj Atığı Toplama- Ayırma Geri Dönüşüm

 

Ambalaj Atığı Nedir?

 

Ambalaj; bir ürünü, saklayan, koruyan ve saran, temiz ve güvenilir bir şekilde tüketiciye ulaşmasını sağlayan her türlü malzemeden yapılmış üründür. Görevini tamamladığında ortaya ambalaj atığı çıkmaktadır. Nakliyede kolaylık sağlamak için kullanılan ambalajlar, ürün satış noktasına gelip ambalajdan çıkarıldığı zaman görevini tamamlar.

Ambalaj Atıkları; Kullanım ömrü dolduktan sonra tekrar kullanılabilen, üretim atıkları hariç, nakliye ve satış ambalajlarını kapsayan ürünlerdir. Bu atıkların geri dönüştürülmesi hem çevre sağlığı hem de ekonomi açısından son derece önem teşkil etmektedir.

Geri dönüştürülmesi / Geri kazanımı mümkün olan ambalaj atıkları;

-Gazete, Dergi ve Mecmualar

-Defterler, Kitaplar

-Kataloglar

-Prospektüsler

-Kartonlar, Formlar

-Bilgisayar Kağıtları

-Sigara Paketi Kağıtları

-Plastik İçermeyen Bisküvi, Sakız vb. Kağıtları

 

 

Ayırma Toplama Süreci:

Atıkların Toplanması ve Ayrıştırılması

Öz Dağ Geri Dönüşüm Tesisimizde, ambalaj atığı toplama ayırma faaliyeti kapsamında kabul edilen kağıt-karton, karışık plastik, cam ve metal ambalaj atıkları manüel ve otomatik olarak ayırma işlemi gerçekleştirilmektedir. Lisanslı tesislerimiz ile İstanbul’un, Bayrampaşa ve Hadımköy ilçesinde kamu ve sanayi kuruluşlarına hizmet vermekteyiz.

Ambalaj Atığı Geri Kazanımı

Geri kazanım sayesinde daha az atık üretilir, katı atık depolama tesisine daha az atık gider. Böylelikle atıkların taşınması ve depolanması kolaylaşır. Pahalı yatırımlar olan depolama sahalarının kullanım ömürleri uzar.

Ambalaj atıklarının geri kazanımı ile;

1-  Doğal kaynaklarımızı koruruz.

2-  Enerji tasarrufu sağlarız.

3-  Ekonomiye katkı sağlarız.

4- Atık miktarını azaltırız.

5- Geleceğe yatırım yapmış oluruz.

Nakliye : Firmaların atık sahasına yerleştirilen konteynerleri dolduğu zaman firmanın talebi üzerine, uygun ve donanımlı araçlar ile dolu konteynerin boş konteyner ile değiştirilmesi ile ambalaj atıklarının toplama ayırma tesisine nakliyesi sağlanır.