Atık Elektrikli Ve Elektronik Eşya (aeee) İşleme

Atık Elektrikli Ve Elektronik Eşya (AEEE) İşleme

Elektronik atıklar olarak adlandırılan veya kısaca E-atık adı verilen malzemeler; atık konumunda olan elektrikli ve elektronik cihazlardır. Elektronik atık adı verilen, elektronik aletlerin kullanıcısı tarafından ekonomik kullanım süresini tamamlamasıyla ortaya çıkan atıklardır.

Genel Olarak Elektronik Atıklar;

TV, bilgisayar, yazıcı, telefon, fax, fotokopi makinaları, ekranlar, DVD, VCR, entegre devreler, yarı iletkenler, baskılı devreler, algılayıcılar, kablolar, MP3, tıbbi cihazlar vb. aletlerden oluşmaktadır.

Elektronik Atıklar Kategorisi Nelerdir?

1.Kategori : Büyük beyaz eşyalar (Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın vb.)

3.Kategori : Televizyon ve monitörler (LED, plazma ve tüplü televizyonlar, bilgisayar monitörleri vb.)

3.Kategori : Bilişim ve telekomünikasyon ve tüketici ekipmanları (Telefon, tablet, yazıcı, dizüstü bilgisayar, ses ve görüntü cihazları, müzik enstrümanları, vb.)

4.Kategori : Küçük ev aletleri, elektrikli ve elektronik aletler, oyuncaklar, spor ve eğlence ekipmanları, izleme ve kontrol aletleri (Tartı, matkap, testere, video oyunları, jetonla çalışan makinalar vb.)

Bu atıkların çoğu tehlikeli atıklar kapsamında değerlendirilirler; büyük hacimli olmaları ve bünyelerinde barındırdıkları insan sağlığına zararlı maddeler nedeniyle ve teknoloji kullanımının her alanda giderek artması sonucu dünya için her geçen gün büyüyen bir sorun olmaktadır.

Elektrikli Ve Elektronik Atık Serüveni

Sokağa bırakılan veya hurdacıya verilen elektrikli ve elektronik eşyalar öncelikle el değiştirir. Ardından hiç birşey gözetmeksizin parçalanır. Yağları toprağa ve yeraltı sularına, gazı havaya karışır.